Arboretum ZŠ Zbiroh

Arboretum ZŠ Zbiroh

Naši školní zahradu se snažíme budovat v duchu trvale udržitelného rozvoje. Veškeré počínání řádně promýšlíme a konzultujeme se zahradní architektkou, která provedla inventarizaci zeleně. Při návrhu našeho arboreta parkového typu vycházíme ze zde již rostoucích dřevin a kapacitních možností našeho pozemku.

Rozhodli jsme se doplnit jedlý les o staré osvědčené (a nejen pro žáky méně známé) odrůdy a druhy ovocných dřevin, které je možné pěstovat bez chemického ošetřování.

Vrby vytvoří stín a oddělí opticky zahradu od parkoviště, které se zde připravuje. Pruty z vrb využijeme při pracovních činnostech na stavby z vrbového proutí, pletení pomlázek, košíků.

Část nových rostlin nahradí stříbrné smrky, které byly před 25 lety nevhodně vysázeny v těsné blízkosti školy a před třemi roky jim byly uříznuty špičky. Nyní mají nepopsatelný tvar a pro výuku se nedají využít.

Popínavé dřeviny u mřížové stěny ve venkovní učebně budou pro žáky naprostou novinkou. Zatím na našem pozemku žádné popínavé rostliny nemáme.

Žáci budou pomáhat při sázení stromků, samostatně pod dohledem odborníka se naučí sázet keře a trvalky, mulčovat. Připraví popisky ke dřevinám na našem pozemku a vytvoří mapu arboreta, kterou zalaminují a umístí na dřevěnou stěnu ve venkovní učebně.

Zároveň vytvoří „Deník arboreta“, ve kterém bude každému druhu dřeviny rostoucí na našem pozemku – v našem parkovém arboretu- věnovaná strana s fotografií, popisem, případně kresbou žáků.

Tento projekt finančně podpořilo MŽP. Ministerstvo životního prostředí z 319 žádostí o grant na vytvoření nebo rozšíření přírodních učeben podpořilo 278 projektů. Každý projekt byl hodnocen dvěma odborníky a posouzen pětičlennou komisí. Náš projekt osadil 4. místo z celkového počtu 319 žádostí.

arboretum sazeni

arboretum sazeni

Partner - Lesy ČR Partner - TEREZAPartner - SEVERPartner - TOYOTA Fund for EuropePartner - Toyota ČRPartner - Plzeňský krajPartner - Nadace partnerstvíPartner - Lemonade
Partner - EkoškolaPartner - svetovinaPartner - Evropský sociální fondPartner - Evropská uniePartner - Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovyPartner - Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy    ZŠ Zbiroh na Facebooku    Bronzová známka finančně gramotné školy.Logo UčíTelka
obedy pro deti